Serwis klimatyzacji?
601 22 44 87
biuro@rcontrol.pl
Dołącz do nas:
Home > Single Post

Jak przebiega montaż klimatyzacji w domu

IMG_20230516_145714

Jak przebiega montaż klimatyzacji w domu

Wybór miejsca zamontowania jednostek klimatyzatora jest bardzo istotnym elementem przed montażem. Istotnym jest aby zimne lub ciepłe powietrze nie dmuchało bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to aby jednostka wewnętrzna miała wystarczająco dużo miejsca na „pobieranie” powietrza i jego wydmuchiwanie. Od tego zależy jak wydajne będzie pracować klimatyzator. W wytycznych montażowych producentów klimatyzacji zazwyczaj odległości jednostki wewnętrznej od sufitu wynosi ok. 20cm.

Przy wyborze miejsca montażu bardzo istotną sprawą jest estetyka. Najlepiej jeśli jest możliwość takiego zainstalowania urządzenia aby nie były widoczne instalacje (freonowa, elektryczna i skroplin), które muszą być podłączone do klimatyzacji. Dlatego często jeśli klimatyzator wisi w widocznym miejscu wybieramy zewnętrzną ścianę domu czy mieszkania aby instalacje mogły zostać ukryte z drugiej strony ściany lub na zewnątrz. Jeśli takiej możliwości nie ma, instalacje ukrywamy w maskujących korytkach chłodniczych w których schowane są wszystkie instalacje. Jeśli montaż klimatyzacji odbywa się w nowym lub remontowanym mieszkaniu istnieje możliwość schowania instalacji w ścianę.

Podczas chłodzenia w jednostce wewnętrznej wytwarzają się skropliny, które muszą być odprowadzone na zewnątrz lub do kanalizacji. Warto wybrać takie miejsce montażu, które umożliwi grawitacyjny odpływ skroplin na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli takiej możliwości nie ma skropliny odprowadza się przy pomocy małej pompki skroplin zamontowanej zazwyczaj za klimatyzatorem. Takie rozwiązanie jednak jest mniej ekonomiczne i bardziej zawodne.

 

 

Montaż jednostki wewnętrznej

Podczas montażu jednostki wewnętrznej zawsze zabezpieczamy miejsce montażu tak aby w trakcie montażu nie pobrudzić ściany pod klimatyzatorem. Jeśli konieczne jest zrobienie przewiertu w ścianie w celu przeprowadzenia instalacji zawsze wykonujemy go przy pomocy wiertnicy z podłączonym odsysaniem pyłu. Nie ma więc w trakcie wiercenia kurzu.

Przed rozpoczęciem wiercenia zawsze należy sprawdzić obecność w ścianie innych instalacji. Niezbędny jest detektor kabli oraz części metalowych, który pozwoli ustalić trasy prowadzenia kabli oraz innych instalacji.

Należy podłączyć instalację freonową, skroplin i elektryczną w odpowiednie miejsca w jednostce wewnętrznej. Przykręcenia śrubunków instalacji freonowej wykonywane jest kluczem dynamometrycznym. 

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna powieszona jest często na elewacji budynku. Innym rozwiązaniem jest postawienie jej na podłodze balkonu lub bezpośrednio na gruncie. Do powieszenia używane są specjalne dedykowane wsporniki. Podczas montażu na gruncie lub podłodze często wykorzystuje się wsporniki w kształcie „stolików” lub specjalne dedykowane podstawy.

Ważnym jest aby agregat był zamontowany na wibroizolacyjnych podkładkach które tłumią drgania wywarzane przez agregat i nie przenoszą ich na ścianę budynku.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Uruchomienie i testowanie klimatyzacji

Uruchomienie klimatyzacji jest bardzo istotnym elementem montażu. Od prawidłowości jej wykonania zależy poprawność pracy i trwałość całego układu. Po połączeniu jednostek instalacją miedzianą nasi technicy zawsze wykonują próbę ciśnieniową azotem. Jest to jedyny sposób aby sprawdzić szczelność instalacji. Po upewnieniu się że instalacja jest szczelna wykonujemy osuszanie próżniowe instalacji dzięki któremu usuwana jest wilgoć z układu. Pozbycie się wilgoci pozwala na bezawaryjną pracę urządzeń nawet podczas mrozów.

Do tak wykonanej instalacji wpuszczamy czynnik chłodniczy i testujemy pracę i działanie systemu. Sprawdzamy ciśnienia gazu oraz temperatury w różnych trybach pracy. Poprawność działania różnych funkcji klimatyzatora oraz zapoznajemy użytkowników z obsługą pilota lub/i aplikacji.

Ważnym czynnikiem jest zabezpieczenie izolacji termicznej rur wychodzących z agregatu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz ptaków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top